İstanbul Kalkınma Ajansı

Sürdürülebilir kalkınmada öncü olma ve İstanbul’u bir marka şehir haline dönüştürme hedefi ile çalışan İstanbul Kalkınma Ajansı 2014 yılı mali destek programları kapsamında beş tema altında yedi mali destek programı açıkladı. İstanbul için büyük önem arz eden bu temalar; afetlere hazırlık, verimli ve temiz enerji, çocuklar ve gençler, küresel turizm merkezi İstanbul ve yenilikçi İstanbul olarak belirlendi. Kurum, yeni yılda Türkiye’de en çok hibe verecek ajans olarak dikkat çekiyor.

İstanbul Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Abdülmecit Karataş, “Bu programlarla toplamda 100 milyon TL’lik hibe desteği vereceğiz. Proje başına destek tutarımız, asgari 200 bin ile azami 1.5 milyon TL arasında. Rakamlar başvuru yapılan programa göre değişiyor. Proje başına azami destek oranımız ise, işletmeler için yüzde 50, kar amacı gütmeyen kuruluşlar için yüzde 90” bilgisini veriyor. Karataş, ajansın gelirlerinin merkezi bütçeden, bölgedeki yerel yönetimlerden, sanayi ve ticaret odalarından aktarılan paylardan oluştuğunu vurguluyor.

İstanbul Kalkınma Ajansı’nm yedi mali destek programı farklı hedef ve önceliklere sahip. Verimli ve Temiz Enerji ile Küresel Turizm Merkezi İstanbul mali destek programları, hem kar amacı gütmeyen kurumla-ra, hem de işletmelerin başvurusuna açık durumda. Diğer temalardaki programlar ise kar amacı gütmeyen kuramların başvurusuna açık. Bu nedenle şirketlerin de başvurabileceği iki destek programı hakkında daha detaylı bilgi vermekte yarar var.

Verimli ve Temiz Enerji Mali Destek Programı’nm toplam bütçesi 10 milyon TL. Enerji tasarrufu, enerji verimliliği ve temiz enerji uygulamalarının yaygınlaştırılması ile İstanbul’un enerji yoğunluğunun ve sera gazı salınımmm azaltılması amaçlayan program kapsamında desteklenecek projelere, 200 bin ile 500 bin TL arasında hibe verilecek. Kar amacı gütmeyen kuramların projeleri ise maksimum 1.5 milyon TL hibe alma şansına sahip.

İşletmelerin başvurabileceği diğer bir program ise Küresel Turizm Merkezi İstanbul Mali Destek Programı. 10 milyon TL genel bütçeli programın hedefi, turizm sektörünün geliştirilerek İstanbul’un diğer küresel turizm merkezleri ile rekabet düzeyi yüksek bir cazibe merkezi haline getirilmesine katkıda bulunmak. Bu programdan işletmeler, 200 bin ila 500 bin TL arasında hibe alabilecek. Kar amacı gütmeyen kuruluşların ise 1 milyon TL’ye kadar hibe alma olanaklarının bulunduğunu belirtelim.

VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 0 (from 0 votes)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir