E OKUL (VBS) TEOG SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

E OKUL (VBS) TEOG SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? 2014

  :E okul sisteminde artık öğrenciler ve veliler rahatlıkla TEOG sınav sonuçlarına erişim sağlayabilecekler.
Öğrenci ve velilerin sıklıkla kullandığı e-okul veli bilgilendirme sisteminde artık sınıf ortalaması gibi istatistiksel not verileri de yer almaya başladı. Önceden veliler sadece kendi öğrencilerinin notlarını e-okul üzerinde görebiliyorken, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan eklemeden sonra sınıfın not ortalamasını da görmeleri mümkün hale geldi. Bu sayede veliler e-okul ile çocuklarının sınıf ortalamasına göre nasıl bir konumda olduğunu görebilecekler.
E-Okul’da yenilikler yapılacağını ve arayüzün de yenileneceğini daha önce duyuran Milli Eğitim Bakanlığı, e-okul veli bilgilendirme sistemine yeni bilgiler de eklemeye devam ediyor. Yeni eklenen sınıf ortalaması bilgisi ile veliler ve öğrenciler notlarını sınıf ortalamasına göre değerlendirme imkanına sahip olacaklar.
E OKUL VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİ

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi
Teknolojinin hayatımızın her alanına girmesiyle beraber, Velilerde rahat bir nefes aldı. E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi tam size göre bizde E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi hakkında bilgileri sizler için toparladık
E-Okul Ders Programı : e-оkul ders programı, ders başlangıç ve bitiş sааtleri, derslere giren öğretmen bilgileri haftalık ders programı ,
Dеvamsızlık Bilgileri : 2011 – 2012 eğitim öğretim yılı dönеm içinde özürlü ve özürsüz devаmsızlıklаr ,
E Okul Not Bilgileri : Öğrencinin оkulda аldığı sınаv, proje ve performans bеlirlеmеyе yönelik çalışmalarla ilgili puаnlаr. Karne sоnuçlarının açıklanmasına günler kala e Öğrenci Karnesi ve notlаrını da e-Okul Veli sisteminde .
Öğrеnci TC Kimlik No : İçişlеri Bakanlığı, Nüfus ve Vаtаndаşlık İşlеri Genel Müdürlüğü tarafından verilen 11 basamaklı numaradır. TC Kimlik No bulunamayan öğrenciler için e-Okul sistemine kayıtlarında verilen geçici numara kullanılmaktadır .

Veliler öğrencilerin karne notlarını e-okul sаyfаsındа öğreniyоrlar
Öğrenci Okul No : Okula kayıt sırasında verilen numaradır. Her öğrencinin mutlaka bir okul numarası bulunmаktаdır. Sisteme giriş yapabilmek için bu numaranın bilinmеsi gerekir .
E-Okul Giriş : e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’ne öğrenci, veli, yönetici ve öğretmenlerin nasıl eokul giriş yapacağınızı öğrenmek için E-Okul Giriş sayfasını ziyaret еdеbilirsiniz .
E-Kаyıt : Evraksız, bağışsız E Kayıt işlemleri, sınаvsız öğrenci оrtaöğretim kurumları ekayıt işlеmlеri için E-Kayıt linkini takip edebilirsiniz .
E-okul veli bilgilendirme sistemi; ebeveynlerin her zaman çocuklarının eğitim durumlarını takip altında tutulabilmesini hedefler. Çünkü bu sistem ile ebeveynler sadece internet sayesinde herhangi bir okulda eğitim alan çocuklarının ders notlarına, devamsızlıklarına, yıl içinde verilen ödevlerini yapıp yapmadıklarına, haftalık ders programlarına, sağlık problemlerine gibi eğitim sürecine ilişkin tüm ayrıntılara ulaşabilirler.
E-Okul Veli Bilgilendirme Sisteminde Karşılaşılan Bazı Sorunlar
E-Okul veli bilgilendirme sistemi her ne kadar bu alandaki işlemlerimizi kolaylaştırsa da bazı sorunlarla karşılaşılabilmektedir. E-Okul veli bilgilendirme sisteminde karşılaşılan bu sorunlardan bazıları öğrenci listelerinin tam olarak girilememesinden kaynaklanmaktadır. Bu sorun not girişleri yapılmadan düzeltilmelidir. Aksi takdirde öğrenciyi sisteme ekleme şansı kalmayacaktır. E-Okul sistemine öğrencinin aldığı notlar girilemeyecektir. E-Okul veli bilgilendirme sisteminde sınıfı yanlış girilmiş öğrenci ise not giriş işlemleri başladıktan sonra sınıfı düzeltilemeyecek ve karne alamayacaktır. E-Okul veli bilgilendirme sisteminde okulların çoğu öğrenciyi sisteme işlemekte ancak öğrenciye ait genel bilgiler ve veli bilgileri gibi bilgileri girmemektedir. E-Okul veli bilgilendirme sisteminin düzenli bir şekilde çalışabilmesi için öğrenciye ait bilgilerin eksiksiz olarak girilmesi gerekmektedir. E-Okul veli bilgilendirme sisteminde öğrenciye ait bilgilerin yanlış girilmesi büyük sıkıntılara yol açabilmektedir. E-Okul veli bilgilendirme sisteminde Milli Eğitim Bakanlığının genelgelerde vermiş olduğu günlük bilgilerin (devamsızlık vb.) her gün girilmesi gerektiği talimatı oldukça önem taşımaktadır. E-Okul veli bilgilendirme sisteminin düzenli çalışabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığının göstermiş olduğu genelgelere uyulması gerekmektedir. E-Okul veli bilgilendirme sisteminde karşılaşılan bu sorunlar sisteme girilen yanlış bilgi veya eksik bilgilerden kaynaklanmaktadır. E-Okul veli bilgilendirme sistemi, bilgiler doğru girildiğinde aksamadan çalışan bir uygulamadır.
 - E  OKUL   TASARIMI VE İÇERİĞİ YENİLENDİ – E  OKUL YENİLİKLERLE GELDİ

Yeni nesil arayüzle e- okul  erişimi geliştirildi. Daha  güzel  ve etkili bir görünüme kavuşan e  okul  sisteminive kısa süre önce bu MEBBiS ve Milli EĞitim siterlerini hazırlayan ekibi ve Bakanlık yetkililerini olarak tebrik ediyoruz.
 - MEB Milli Eğitim Bakanlığı e-okul web sitesi ara yüzüne yeni eklediği uygulama ile öğrencilerin sınavlardan aldıkları notların sınıf ortalamasına göre sıralaması da artık görülebilecek.

E-okul veli bilgilendirme sisteminde not bölümüne istatistiki bilgiler eklendi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın çalışmalarını tamamlayarak uygulamaya koyduğu yeni özellik şöyle;

E-okul veli bilgilendirme sisteminin içerisinde  ders  notu, devamsızlık ve nakil durumları v.b. işlemler görülebilirken, yeni ilave edilen özellik ile bir dersten alınan notun, sınıf ortalaması ile kıyaslanması artık mümkün.

Tüm tarayıcılarda görüntülenebilecek

E- okul  projesinin başlangıçta sorunları olduğu ve her tarayıcıda çalışmadığı bilinmektedir. MEB Milli Eğitim Bakanlığı uygulamada ki hataları düzelterek e- okul  web  adresinde  bütün tarayıcılardan girilmesi mümkün hale geldi.

Bakan Nabi Avcı verdiği talimat ile 3 aydır sürdürülen çalışmalar neticesinde uygulamalar tüm hatalardan arındırılmış ve e- okul  sistemine yaklaşık 150 milyon ziyaretçi erişmiş durumda.


YENİLENEN E  OKUL  VELİ SİSTEMİ – ONLİNE

 
 
e-  okul  sistemi 5. yılını geride bıraktı. işte basında bu 5 yıl içinde yer lan e  okul  haberleri…

  
 


E-Okul Sistemine Erişmek İçin Tıklayınız. 

Günümüz  teknolojisi  artık her işimizi internet üzerinden online olarak yapmamıza imkan tanımaktadır. Her geçen gün gelişen online işlemler ise pek çok işimizde bize kolaylık  sağlamaktadır . İnternet üzerinde bize kolaylık sağlayan uygulamalardan biri de E-Okul veli bilgilendirme sistemidir. E- Okul  veli bilgilendirme sistemi, 2007 yılının Ocak ayında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kullanıma açılmış olan bir uygulamadır.  Okul  yönetim bilgi sistemi olan E-Okul veli bilgilendirme sistemi, tüm ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarındaki tüm öğrencilerin aldığı notları ve devamsızlık gibi bilgilerini kolaylıkla kaydedebilen bir  okul  sistemidir.
Teknolojinin  hayatımızın  her alanına girmesiyle beraber, Velilerde  rahat  bir nefes aldı. E  Okul  Veli Bilgilendirme Sistemi tam size göre bizde. E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi hakkında bilgileri sizler için toparladık 

E OKUL VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİ 
E- Okul   Ders  Programı : e-оkul  ders  programı,  ders  başlangıç ve bitiş sааtleri, derslere giren öğretmen bilgileri  haftalık   ders  programı ,
Dеvamsızlık Bilgileri : 2011 – 2012 eğitim öğretim yılı dönеm içinde özürlü ve özürsüz devаmsızlıklаr ,
E  Okul  Not Bilgileri : Öğrencinin оkulda аldığı sınаv, proje ve  performans  bеlirlеmеyе yönelik çalışmalarla ilgili puаnlаr. Karne sоnuçlarının açıklanmasına günler kala e Öğrenci Karnesi ve notlаrını da e- Okul  Veli sisteminde .
Öğrеnci TC Kimlik No : İçişlеri Bakanlığı, Nüfus ve Vаtаndаşlık İşlеri  Genel  Müdürlüğü tarafından verilen 11 basamaklı numaradır. TC Kimlik No bulunamayan öğrenciler için e- Okul  sistemine kayıtlarında verilen geçici numara kullanılmaktadır .
Veliler öğrencilerin karne notlarını e- okul  sаyfаsındа öğreniyоrlar
Öğrenci  Okul  No : Okula kayıt sırasında verilen numaradır. Her öğrencinin mutlaka bir  okul  numarası bulunmаktаdır. Sisteme giriş yapabilmek için bu numaranın bilinmеsi gerekir .
E- Okul  Giriş : e- Okul  Veli Bilgilendirme Sistemi’ne öğrenci, veli, yönetici ve öğretmenlerin nasıl eokul giriş yapacağınızı öğrenmek için E- Okul  Giriş sayfasını ziyaret еdеbilirsiniz .
E-Kаyıt : Evraksız, bağışsız E Kayıt işlemleri, sınаvsız öğrenci оrtaöğretim kurumları ekayıt işlеmlеri için E-Kayıt linkini  takip  edebilirsiniz .
E- okul  veli bilgilendirme sistemi; ebeveynlerin her zaman çocuklarının eğitim durumlarını  takip   altında tutulabilmesini hedefler. Çünkü bu sistem ile ebeveynler sadece internet sayesinde herhangi bir okulda eğitim  alan  çocuklarının  ders  notlarına, devamsızlıklarına, yıl içinde verilen ödevlerini yapıp yapmadıklarına,  haftalık   ders  programlarına,  sağlık  problemlerine gibi eğitim sürecine ilişkin tüm ayrıntılara ulaşabilirler.
E- Okul  Veli Bilgilendirme Sistemine Nasıl Giriş Yapılır ?

E- Okul  veli bilgilendirme sistemine girdiğinizde karşınıza ilk olarak bir sayfa gelecektir. Bu sayfada ilk olarak resimde verilen sayıları doğru bir şekilde kodlamanız gerekmektedir. Daha sonra öğrenci TC kimlik numarasını girmelisiniz. Son olarak da öğrenci  okul  numarasını girdikten sonra tamam butonuna tıklamanız gerekir. Daha sonra açılmış olan sayfadan öğrenci fotoğrafı ile birlikte bazı bilgileri girerek E- Okul  veli bilgilendirme sistemine giriş yapabilirsiniz. E- Okul  veli bilgilendirme sistemine giriş yaptıktan sonra öğrencinin okulla ilgili tüm bilgilerine ulaşabilir  okul  ve öğrenci ile ilgili tüm gelişmeleri  takip altına alabilirsiniz.
E- Okul  Veli Bilgilendirme Sisteminde Karşılaşılan Bazı Sorunlar

E- Okul  veli bilgilendirme sistemi her ne kadar bu alandaki işlemlerimizi kolaylaştırsa da bazı sorunlarla karşılaşılabilmektedir. E- Okul  veli bilgilendirme sisteminde karşılaşılan bu sorunlardan bazıları öğrenci listelerinin tam olarak girilememesinden kaynaklanmaktadır. Bu sorun not girişleri yapılmadan düzeltilmelidir. Aksi takdirde öğrenciyi sisteme ekleme şansı kalmayacaktır. E- Okul  sistemine öğrencinin aldığı notlar girilemeyecektir. E- Okul  veli bilgilendirme sisteminde sınıfı yanlış girilmiş öğrenci ise not giriş işlemleri başladıktan sonra sınıfı düzeltilemeyecek ve karne alamayacaktır. E- Okul  veli bilgilendirme sisteminde okulların çoğu öğrenciyi sisteme işlemekte ancak öğrenciye ait  genel  bilgiler ve veli bilgileri gibi bilgileri girmemektedir. E- Okul  veli bilgilendirme sisteminin düzenli bir şekilde çalışabilmesi için öğrenciye ait bilgilerin eksiksiz olarak girilmesi gerekmektedir. E- Okul  veli bilgilendirme sisteminde öğrenciye ait bilgilerin yanlış girilmesi büyük sıkıntılara  yol  açabilmektedir. E- Okul  veli bilgilendirme sisteminde Milli Eğitim Bakanlığının genelgelerde vermiş olduğu günlük bilgilerin (devamsızlık vb.) her gün girilmesi gerektiği talimatı oldukça önem taşımaktadır. E- Okul  veli bilgilendirme sisteminin düzenli çalışabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığının göstermiş olduğu genelgelere uyulması gerekmektedir. E- Okul  veli bilgilendirme sisteminde karşılaşılan bu sorunlar sisteme girilen yanlış bilgi veya eksik bilgilerden kaynaklanmaktadır. E- Okul  veli bilgilendirme sistemi, bilgiler doğru girildiğinde aksamadan  çalışan  bir uygulamadır.
e- Okul  Nedir?

e- Okul  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2007 yılının Ocak ayında kullanıma açılmış olan bir  okul yönetim bilgi sistemi yazılımıdır. Bir öğrencinin okula kaydından başlayıp, mezuniyetine kadar olan tüm süreci içerir.
e-Okulun Kapsamı

* Şu anda e- Okul  modülüne tüm resmi ve  özel  ilköğretim okulları, anaokulları ve  özel  eğitim okulları giriş yapmaktadır. İleride ortaöğretim kurumlarının da sisteme dahil edilmesi düşünülmektedir.
e-Okulda Neredeyiz? 

* Şu an itibariyle öğrencinin okula kaydı, dosya bilgilerinin ve resminin sisteme işlenmesi, nakil alma ve nakil verme işlemleri, devamsızlık girişi ve devamsızlık takibi, okulun  ders  programının, okutulacak derslerin ve dersi okutacak öğretmenlerin bilgilerinin işlenmesi, sınav tarihleri ve gelişim raporu işlemleri e- okul  sistemi üzerinden yapılabilmektedir.
e-Okulda Neler Olacak? 

* Kısa vadede öğrencilerin sınav ve projelerden aldıkları notların sisteme işlenmesi, öğrenciye karne, takdir, teşekkür gibi belgelerin verilmesi ile ilgili ekranlar devreye alınacaktır.
E- Okul  Tasarımı Yenilendi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) e- okul  veli bilgilendirme sistemi ve e- okul  yönetim bilgi sistemi tasarımı değişti. Daha önce e- okul  sisteminde yaşanan sorunlar artık daha az yaşanacak. Sisteme daha önce farklı tarayıcılardan girmek imkansızdı. Ancak yeni tasarımda bu sorun aşılmış. Peki e- okul  sisteminde neler değişti?
-Artık farklı tarayıcılardan sisteme sorunsuzca giriş yapabilirsiniz
– Tasarım gözü yormayan ve sade bir hale getirildi.
– Eski tasarımda yer  alan  büyük boyutlu ve geç yüklenen grafik dosyaları yerini daha  hızlı  olanlarına bıraktı.
– E- okul  mobil girişi daha önce sorunlu idi, ancak şu an tam manasıyla sisteme mobil uygulamalardan tam anlamıyla girmek mümkün
– E- okul  IOS ve Android uygulamaları geliştirildi.
– Artık e- okul  giriş sayfasında , sizi ilgilendiren haber ve duyuruları da görebileceksiniz.
– Tüm tarayıcı sorunları giderilmiş, mobil erişim tam anlamıyla sağlanmıştır.
TEOG SINAVI NEDİR?

TEOG (Temel Öğretimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı) Nedir? sorusunu cevabı Milli eğitim Bakanlığı resmi sitesi www.mebk12.meb.gov.tr 
adresinde  şöyle aktarılıyor:
TEOG, temel eğitimden ortaöğretime geçiş sisteminin kısaltmasıdır. Bu yeni sisteme göre 6, 7 ve 8. sınıflarda 6 dersten 6 ayrı sınava girecek ve ağırlıklandırılmış  merkezi  sınav puanına eklenmiş yılsonu başarı puanlarının ortalaması ile liselere yerleşeceksin. 6 temel  ders  için (Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, TC İnkılap Tarihi, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) öğretmeninin sene içerisinde düzenlediği sınavlardan biri  merkezi  olacak. 3 sınavı olan derslerin 2. sınavı, 2 sınavı olan derslerin 1. sınavı  merkezi  olarak gerçekleşecek. Bu sınavlardan aldığın sonuçlar doğrultusunda ağırlıklandırılmış merkezi  sınav puanın hesaplanacak. 6, 7 ve 8. sınıflarda 1. ve 2. dönem sonunda girdiğin bütün sınavlar baz alınarak yıl sonu başarı puanların hesaplanacak ve bu puan senin liseye yerleşme puanını etkileyecek. Sınavlara kendi okulunda gireceksin ve sorular çoktan seçmeli (4 seçenekli) olacak. Yanlışların doğrularını etkilemeyecek. Yeni sistemin kavramlarını inceleyecek olursak: Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP): Bu tanıdık olduğun bir kavram. Sene içerisinde girdiğin sınav (yazılı – test) puanların esas alınarak hesaplanır. Her sınavdan aldığın puan o dersin  ders  saati ile çarpılır. Senin gözünde 85 de 95 de 5 olarak görünürken bu hesaplamaya göre 95 daha öndedir. Bilgi eksiklerini kapatmak için Dersanem´in fırsatlarından   faydalanmalısın . Ağırlıklandırılmış  Merkezi  Sınav Puanı: 6 temel dersten girdiğin  merkezi sınavların ağırlık katsayılarına göre oluşturulur. YBP mantığıyla aldığın her fazla puanın önemi büyüktür. Yerleştirmeye Esas Puan: 6, 7 ve 8. sınıfta aldığın yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının %30´u alınır ve 8. Sınıf ağırlıklandırılmış  merkezi  sınav puanının %70´i ile toplanır. Bu toplam senin liselere yerleşeceğin puanı verir. Sonuç olarak hem  okul  hem dershane öğretmenini iyi bir şekilde dinlemen gerekiyor. Sınav sistemleri değişse de altın kural değişmiyor: Sıkı ve verimli çalışmak. 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu yıl ilk kez tüm öğrenciler için bir dersten aldıkları notu, sınıf ortalaması ile karşılaştırabilecekleri istatistiki bilgileri e- okul  sistemine ekledi
Öğrenciler, notlarının sınıf ortalamasının üstünde ya da  altında  olduğunu, e- okul  veli bilgilendirme sisteminin “not” bölümünden görebilecek.

E OKUL VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİ 
MEB yetkililerinden alınan bilgiye göre, Bakanlık öğretmen ve öğrencilerin her türü  okul  bilgilerini öğrendiği e- okul .meb.gov.tr web sitesi ara yüzünü yenileme çalışmalarını tamamladı.
Bakanlığın e- okul  sisteminde öğrencilerin derslerdeki yazılı notlarını öğrenebildikleri sisteme yeni bir bilgi daha eklendi. Buna göre,  ders  notu, devamsızlık ve nakil durumları gibi işlemleri  takip  edebilirken, yeni eklenen bir özellikle bir dersten alınan notun, sınıf ortalaması ile mukayesesi de mümkün hale geldi.
e- okul  tüm tarayıcılarda görüntülenebilecek

Diğer yandan daha önce internet explorer dışındaki tarayıcılarda görüntü bozukluğu ve işlem hataları veren e- okul  sitesi, bu hatalardan arındırıldı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın talimatıyla yaklaşık 3 ay önce başlatılan çalışmalar neticesinde e- okul  sistemi bütün tarayıcılarda kullanılabilir hale geldi.

E- Okul  Veli Bilgilendirme Sisteminde Karşılaşılan Bazı Sorunlar
E- Okul  veli bilgilendirme sistemi her ne kadar bu alandaki işlemlerimizi kolaylaştırsa da bazı sorunlarla karşılaşılabilmektedir. E- Okul  veli bilgilendirme sisteminde karşılaşılan bu sorunlardan bazıları öğrenci listelerinin tam olarak girilememesinden kaynaklanmaktadır. Bu sorun not girişleri yapılmadan düzeltilmelidir. Aksi takdirde öğrenciyi sisteme ekleme şansı kalmayacaktır. E- Okul  sistemine öğrencinin aldığı notlar girilemeyecektir. E- Okul  veli bilgilendirme sisteminde sınıfı yanlış girilmiş öğrenci ise not giriş işlemleri başladıktan sonra sınıfı düzeltilemeyecek ve karne alamayacaktır. E- Okul  veli bilgilendirme sisteminde okulların çoğu öğrenciyi sisteme işlemekte ancak öğrenciye ait  genel  bilgiler ve veli bilgileri gibi bilgileri girmemektedir. E- Okul  veli bilgilendirme sisteminin düzenli bir şekilde çalışabilmesi için öğrenciye ait bilgilerin eksiksiz olarak girilmesi gerekmektedir. E- Okul  veli bilgilendirme sisteminde öğrenciye ait bilgilerin yanlış girilmesi büyük sıkıntılara  yol  açabilmektedir.

E- Okul  veli bilgilendirme sisteminde Milli Eğitim Bakanlığının genelgelerde vermiş olduğu günlük bilgilerin (devamsızlık vb.) her gün girilmesi gerektiği talimatı oldukça önem taşımaktadır. E- Okul  veli bilgilendirme sisteminin düzenli çalışabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığının göstermiş olduğu genelgelere uyulması gerekmektedir. E- Okul  veli bilgilendirme sisteminde karşılaşılan bu sorunlar sisteme girilen yanlış bilgi veya eksik bilgilerden kaynaklanmaktadır. E- Okul  veli bilgilendirme sistemi, bilgiler doğru girildiğinde aksamadan  çalışan  bir uygulamadır.

E OKUL (VBS) TEOG SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? bu haber, Memur Habercisi tarafından yayınlanmıştır.

 E OKUL (VBS) TEOG SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 0 (from 0 votes)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir