Ek gösterge memur olacak gençlerin önünü açacak

Ek gösterge memur olacak gençlerin önünü açacak 2014

 Kamuda yeni yer açılmasının iki yolu var. Ya kadroyu artırıp memur sayısını şişireceksiniz, ya da memurların emekliliğini bekleyeceksiniz. Birincisi reel değil, doğru da değil. İkincisi ise belli şartlara bağlı. Kamuda memurlar emekli olmak istemiyor. Çünkü emekli olunca daha az maaş alıyorlar.
Bunun sebebi ne? Memurken alınan ek ödemelerin emeklilikte ortadan kalkması ve ek gösterge dediğimiz sistem.
Memurun emekli aylığını derecesi, kademesi, hizmet süresi ve ek göstergesi belirliyor. Burada etkisi en fazla olan ise ek gösterge. Bu ek göstergelerin artırılması en çok emeklilik maaş ve ikramiyesini etkiliyor. Ek gösterge emeklilik arzusunu artırırken gençlerin de önünü açacak. Peki göstergenin artmasını isteyen kimler? Polisler, öğretmenler, şube müdürleri, üniversite genel sekreter yardımcıları, genel müdür yardımcıları, doktor, mühendis, müfettişler ve öğretim üyeleri…

AMİRİN DAHA DÜŞÜK
Hatta şube müdürlerinin emrinde çalışan memurların, örneğin mühendislerin ek göstergeleri daha yüksek.
Yardımcı hizmetler dediğimiz bir sınıf var ki, onların ek göstergesi bile yok.
Aslında baktığınızda kadro hiyerarşisi ile özlük hakları arasında çelişkiler yaşanıyor. Bu konu gündemimizde olacak. Memur arkadaşların mesajlarını bekliyorum.

Kamuda yaş sınırı

Memuriyete girişte yaş sınırıyla ilgili birçok soru geliyor. Genel olarak 18 yaşını tamamlayanlar devlet memuru olabilir. Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler ise en az 15 yaşını doldurmak zorunda. KPSS(B) grubu kadrolar için üst sınır yok; 65’e kadar gidiyor. KPSS (A) grubu kadrolar için ise ’35 yaşını doldurmamış olmak’ şartı aranıyor.

Ekim beklentileri

Torba Yasa çıktı ama birçok konuda talepler devam ediyor. İş güvenliği konusundaki eylem planı düzenlemeleri, akademikzam, taşeronun kadro isteği ve Bağ-Kur borçları öne çıkıyor. Memura derece ve disiplin affı, 4C’ye kadro, üniversiteli işçilerin memurluğu ve İMD atamaları da talepler arasında.

SABAH

08dde  cXWRkSdU0w0 Ek gösterge memur olacak gençlerin önünü açacak

VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 0 (from 0 votes)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir