Elektrik aboneliği olmayana borç skandalı!

Elektrik aboneliği olmayana borç skandalı! 2014

 Elektrik aboneliği olmayana borç skandalı!

Evlerine tebligat yazıları gönderilen vatandaşlar, Yakutiye ilçesi Mumcu Caddesi’ndeki Aras EDAŞ İl Koordinatörlüğü binasına gelerek şikayetçi oldu.

Aras EDAŞ yetkililerine yanlışlıkla kendilerine tebligat gönderildiğini belirten vatandaşlar, icralık olmadan yanlışlığın düzeltilmesini talep etti.

İsim benzerliği nedeniyle tebligat gönderilenlerden Metin Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendisiyle kardeşinin evine ayrı ayrı 18 tebligat yazısı geldiğini söyledi.

Gelen tebligatlarda borcun ödenmemesi halinde icraya verileceğinin yazılı olduğunu belirten Kaya, “Benim evime 2, kardeşimin evine 16 ve aynı mahallede oturan çok sayıda komşumuza da yine aynı şekilde yazı geldi. Tebligatlarda borcun 3 gün içerisinde ödenmemesi halinde alacakları paranın icra ve haciz yoluyla alınacağı ifade edilmiş. Bir yanlışlık yüzünden hiç aboneliği bile olmayan kirada oturan kardeşimin evine ise 16 yazı geldi. Yani bir evde 16 ayrı elektrik aboneliği varmış gibi tebligat geliyor” dedi.

İstanbul’da yaşayan kardeşi ile babasının evine tebligat gönderilen Nurten Kaya ise bugüne kadar elektrik borçlarını aksatmadan ödediklerini fakat gelen tebligatlarla şaşkına döndüklerini dile getirdi.

Babasının kendisini telefonla arayarak icraya verildiklerini söylediğinde ne yapacağını bilemediğini belirten Kaya, “Babam yaşlı bir insan ve evine hem kendisine hem de İstanbul’da yaşayan kardeşimin ismine düzenlenmiş iki ayrı tebligat gönderilmiş. Tebligatları alarak buraya geldim ve yetkililer bir yanlışlık olduğunu sadece bizim değil çok sayıda kişinin aynı sorunla karşı karşıya kaldıklarını dile getirdi” şeklinde konuştu.

– “ÖZÜR MEKTUBU GÖNDERİLMESİNE KARAR VERİLDİ”

Aras EDAŞ hukuk bürosu tarafından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada ise isim benzerliği nedeniyle kaç kişiye aynı tebligatın gönderildiğinin bilinmediği belirtildi.

Vatandaşların şikayeti üzerine konunun anlaşıldığının ifade edildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Şirketimiz tarafından icra takiplerini açmak üzere dışarıda özel bürosu olan avukatlık ofisleriyle anlaşılmıştır. Bahsettiğimiz avukatlık büroları, vatandaşların mağduriyetini asgari düzeyde tutmak amacıyla borçluların evlerine hacze gitmek, adlarına kayıtlı araç, gayrimenkul, mevduat gibi taşınmazlara haciz koymaktan önce bir mektupla kendilerini uyarma yoluna gitmişlerdir ancak bu mektuplar basılırken sayfanın en alt satırında yer alan ‘aboneliğiniz veya aboneliğinize ait borcunuz yoksa bu mektubu dikkate almayınız’ ifadesi baskı dışında kalmıştı, bu yanlışlık daha sonra borcu ya da aboneliği olmayan vatandaşların telefonları sonucunda anlaşılmıştır. Bu vatandaşlardan şifahen özür dilenmiştir. Daha sonra sehven yapılan bu işlem nedeniyle kendilerine bir özür mektubu gönderilmesine karar verilmiştir.”

4e940  blDPlzUFa6M Elektrik aboneliği olmayana borç skandalı!

VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 0 (from 0 votes)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir