İşsizlere Maaş Müjdesi Geldi

İşsizlere Maaş Müjdesi Geldi 2014

Milyonlarca İşsize Maaş Müjdesi

 Hükümet artan işsizlik sorunundan dolayı geçim sıkıntısı çekmemeleri için işsizlikle ilgili bir takım düzenlemeler ortaya koyacak.

Uzun süreli işsizler, eğitim durumu ve yaş gibi kriterlere göre belirlenecek olan işsizlik maaşından tutun yeni ve esnetilecek maaş koşullarına kadar her şey netleşecek. Ayrıntılar için haberi okuyun.

Hükümetten işsizlik maaşı müjdesi geldi: İşsizlik maaşı uzun süreli işsizler için eğitim ve yaş grubuna göre artırılacak. Koşullar esnetilecek, maaş alma süresi uzatılacak.

Hükümet, işsizlik sigortasından yararlanma koşullarının esnetilmesi ve süresinin uzatılması için ilk adımı atıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, işsizlik maaşının uzun süreli işsizler için eğitim, yaş grubuna göre artırılacağı müjdesini verdi. Çelik, mevcut işsizlik ödeneği şartlarını sağlamasına karşın, işsizlik ödeneği başvurusunda bulunmayanların tespit edileceğini belirterek, “İşsizlik sigortasından yararlanma koşullarının esnetilmesi, sürenin uzatılması planlanıyor” dedi.

Geçimlerini Sağlayacak Düzeyede Olmalı

İşsizlik Sigortası Fonu’ndan yararlanma koşulları Meclis gündemine taşınırken; soruları yanıtlayan Bakan Çelik,işsizlik ödeneği miktarının işsizlerin asgari geçimlerini sağlayacak düzeyde olması gerektiğini söyledi.

Çelik,işsizlik sigortasından yararlanma koşullarının esnetilmesinin Kalkınma Planı’nda da yer aldığını anımsatarak, “İşsizlik sigortasından yararlanma koşullarında yapılabilecek değişikliklere yönelik etki analizi çalışması yapılacak.” dedi.

Çelik, “Yapılan çalışmalar ışığında işsizlik sigortasından yararlanma koşullarının esnetilmesi ve yararlanma sürelerinin artırılması yönünde mevzuat çalışması yapılması planlıyor” dedi.

Çalışmalar Devam Ediyor

Bu konuda işveren ve işçilerin bilinçlendirileceğini ifade eden Çelik, “İşsizlik sigortası hak kazanma miktarı, süresi, uzun süreli işsizler ile yüksek işsizlik riskiyle karşı karşıya olan özel politika gerektiren gruplar dikkate alınarak belirlenecek. Ulusal wİstihdam Stratejisi Eylem Planı’nda da yer alıyor. İşsizlik ödeneğinin etkinliğinin artırılması için çalışmamız sürüyor” tespitini yaptı.

İşsizlik Fonu 80 Miyara Dayandı

İşsizlik Sigortası Fonu’nun 79.1 milyar liraya ulaştığını açıklayan Bakan Faruk Çelik, 2002’den bugüne kadar Fon’dan yaklaşık 3.6 milyon kişiye 8 milyar lira ödeme yapıldığını belirtti.

Fon’un büyüklüğünün gelecek yılın sonunda 92.5 milyar liraya ulaşması bekleniyor. Yapılan hesaplamalara göre; 3 milyon kişi İşsizlik Fonu’ndan yararlanamıyor.

Sonrası İşsizlere Maaş Müjdesi Geldi Memur Habercisi ilk ortaya çıktı.

 İşsizlere Maaş Müjdesi Geldi

VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 0 (from 0 votes)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir