Vatandaşları 2.5 milyon lira dolandırdılar!

Vatandaşları 2.5 milyon lira dolandırdılar! 2014

 Vatandaşları 2.5 milyon lira dolandırdılar!

MEMURLAR- İnternet üzerinden dolandırıldığını iddia eden elliye yakın vatandaşın şikayeti üzerine harekete geçen İstanbul Siber Polisi, teknik ve fiziki takip sonucu 3 ayrı dolandırıcılık şebekesine ulaşıldı. Şebekenin İstanbul’un 3 ayrı ilçesinde call center görünümündeki merkezlerden vatandaşları arayarak, ‘adınıza hayat sigortası düzenlenmiş, iptal edelim mi ?, ‘Kredi kartı ve daha önce çekmiş olduğunuz kredilerin dosya masraflarını bankalardan sizin adınıza geri alıyoruz, kabul ediyor musunuz?’, ‘adınıza kredi düzenlemesi yapılmış, bilginiz var mı?’ gibi gerekçelerle iletişime geçtikleri öğrenildi.

KADINLAR KONUŞTU ERKEKLER SOYDU

Star gazetesinin haberine göre; özellikle vatandaşlarla kadınları konuşturan şebeke üyelerinin, önce kredi kartı bilgilerini aldığı, bu sırada yanında bulunan ikinci kişinin bu bilgilerini girerek internet üzerinden alış veriş yaptığı ve böylece vatandaşın kredi kartını bsoşalttığı ortaya çıktı. Dolandırıcıların, bankadan vatandaşların telefonuna gönderilen ‘3D’ şifresini de ‘işleminizi gerçekleştirmemiz için telefonunuza gelen şifreyi söyleyin’ diyerek aldıkları anlaşıldı. Bu yöntemle İstanbul genelinde 400 kişinin 2 milyon 500 bin lira dolandırıldığı tespit edildi. Vurgunun boyutunun ise 5-6 milyonu bulabileceği tahmin ediliyor. Siber polisin 3 ayrı şebekeye yönelik yaptığı operasyonda 21 kişi gözaltına alındı. Vurguncuların bilgisayar kayıtlarında bulunan 9 bin kişi ise dolandırılmaktan kurtarıldı. Selim D, Kaan U, Erdoğan Y, Alican A, Mehmet C, Furkan S. ve Canan A. isimli şebeke üyeleri tutuklandı.

DOLANDIRILMAMAK İÇİN BUNLARA DİKKAT EDİN

1) Vatandaşlar tanımadıkları, bilmedikleri ve emin olmadıkları çağrı merkezlerinden gelen aramalarda kredi kartı bilgilerini paylaşmamaları, özellikle sigorta, sağlık sigortası ve bankacılık hizmetleri adı altında arayanlara karşı çok dikkatli olmalarını istedi.

2) İnternet alışverişlerinde, alıverişin yapıldığı site tarafından istenen “3D” şifresinin kimseyle paylaşılmamasının önemli olduğu belirtildi.

3) Bilmedikleri ve tanımadıkları numaralardan gelen aramalara karşı kimlik, adres ve kart bilgilerini kesinlikle paylaşmamaları konusunda uyardı.

Vatandaşları 2.5 milyon lira dolandırdılar! bu haber, Memur Habercisi tarafından yayınlanmıştır.

d71e2  kZKlAgvmnEk Vatandaşları 2.5 milyon lira dolandırdılar!

VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.16_1159]
Rating: +1 (from 1 vote)
Vatandaşları 2.5 milyon lira dolandırdılar!, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir