192.168.111 IP Adresi Nedir Ne İşe Yarar

IP adresi internet protokol adresidir. TCP/IP (iletim kontrol protokolü / internet protokolü) standartını kullanan bir ağdaki cihazların birbirini tanımak, birbiriyle iletişim kurmak için ve veri alışverişinde bulunmak için kullandıkları benzersiz bir numaradır. İnternet bağlantısı bulunan her cihazın bu cihaza tahsis edilen bir adresi olmalıdır. Bu adres ya da numara iletilen bilginin doğru adrese gönderilmesini, verinin doğru adresten alınmasını sağlar.

Tipik bir IP adresi, noktalarla ayrılan 4 rakamdan oluşur; örneğin 212.156.4.20. Eğer bir sitenin ip adresini biliyorsanız, web tarayıcınıza bu adresi yazarak da bağlanabilirsiniz. Ancak bu rakamları akılda tutmak zor olduğu için her bir ip adresine karşılık gelen alan adları verilmiştir.

Çoğu internet servis sağlayıcılarda bulunan özel sunucu bilgisayarlardan (alan adı sunucuları- domain name server-DNS) oluşan bir ağ, hangi alan adının hangi ip adresine karşılık geldiği bilgisini tutar ve kullanıcıları doğru adrese yönlendirir. İnternette trafiğin işlemesi bu ip adreslerine bağlıdır. Böylece hiçbir karışıklık olmaz.

Sizde internete bağlandığınızda bilgisayarınıza bir ip adresi atanıyor. Ancak çoğu kullanıcının ip adresi dinamiktir, yani servis sağlayıcınızda o an boş bulunan bir ip adresi atanır. Bu yüzden her bağlantıda ip adresinizin son numarası değişir. Kendi ip adresinizi internete bağlıyken windowsta başlat*çalıştır satırına winipcjg yazıp enter tuşuna basarak öğrenebilirsiniz.

Bazı ip adresleri sabittir (static ip) yani ip adresleri hiç değişmez. Bir web sitesinin adresi her yazıldığında bulunabilmesi için ip adresinin sabit olması gerekmektedir.

IP adresleri local ve global olmak üzere 2 çeşittir. A, B ve C sınıfı ip adresleri yerel ağda kullanılmak üzere ayrılmış lokal ip sınıflarıdır. C sınıfı ip bloğunda ki 192.168.111 ip adresi sanal sistemlerin kendi araları arasında anlaşabileceği bir network oluşturur. Yani bu bağlantıların dışarı ile bağlantısı yoktur. Yani ip adresleriniz 192.168.111.x grubundan oluyor. Bu ip adresi Türkiye’de ki tüm modemlerin giriş bilgileri şifreleri ve sıfırlama ayarlarına ulaşabileceğiniz adrestir. Ttnet, Süperonline, Airties, D-Link ve Pirelli gibi birçok modem giriş şifreleri ve kurulum ayarları bu adres üzerindedir. Bu adresi yazıp enter tuşuna bastığınızda cihazınızın web ara yüzünün giriş ekranı gelecektir. Şifre alanını boş bırakarak “tamam” diyerek giriş yapabilirsiniz. Kablosuz ağınızın ayarlarını yapmak için “kablosuz” menüsü altından “kablosuz ağ ayarları”  altından devam edebilirsiniz.

Kaynak: http://19216801.gen.tr/192-168-l-l-tp-link  

VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 0 (from 0 votes)
192.168.111 IP Adresi Nedir Ne İşe Yarar, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir